Ārstēšana zīdaiņiem

Akūta caureja ir viena no biežākajām slimībām, kā arī viens no galvenajiem nāves cēloņiem bērniem līdz 5 gadu vecumam visā pasaulē.

Iemesli, kāpēc zīdaiņus piemeklē caureja, var būt dažādi.

Jaundzimušajiem un agrīna vecuma zīdaiņiem, kuri saņem mātes pienu, vēdera izeja var būt gandrīz pēc katras barošanas reizes. Taču īpašu uzmanību ir nepieciešams pievērst šķidrai, ūdeņainai vēdera izejai, kas raksturīga infekciozai caurejai.

Tā kā caurejas ierosinātāji var būt dažādi vīrusi un baktērijas, tā zīdaiņus var piemeklēt pat vairākas reizes gadā, jo mazuļa imunitāte pret katru konkrēto vīrusu vai baktērijas tipu vēl veidojas. Labā ziņa  ar katru nākamo reizi saslimšana izpaužas krietni vieglāk, jo imunitāte nostiprinās.

.

.

Tomēr, ja jaundzimušajam vai zīdainim ir caureja un vemšana, paaugstināta ķermeņa temperatūra un izkārnījumi ar asiņu vai gļotu piejaukumu, ir nepieciešama ārsta palīdzība!

.Ļoti svarīgi ir rūpīgi sekot līdzi pietiekamai šķidruma uzņemšanai, jo nepietiekams šķidruma daudzums var būt dzīvībai bīstams stāvoklis un radīt dažādu orgānu bojājumus, kas var beigties letāli.

.

.

Ja bērns neuzņem ūdeni, to var aizstāt ar speciāliem rehidratācijas sāļu šķidrumiem, kā arī zāļu tējām. Tāpat būtiski ir bērnu nodrošināt ar mātes pienu vai mākslīgo maisījumu, kura sastāvā ir 7080 % ūdens, mēģinot bērnu bieži dzirdināt ar nelielu šķidruma daudzumu.

zidainis_aplis

Vērsies pēc palīdzības pie ārsta, ja:

  • bērns ir jaunāks par 6 mēnešiem;
  • ir novērojamas dehidratācijas pazīmes (bērnam ir izteiktas slāpes, sausas lūpas, mute, bērns raud bez asarām, ir samazināta urinācija, zīdaiņiem iekrīt acis, vaigi, kā arī lielais avotiņš, bērns ir miegains, apātisks vai pārlieku uzbudināts);
  • caureja ir kopā ar vemšanu, jaundzimušais vai zīdainis neuzņem šķidrumu;
  • ja bērnam ir paaugstināta ķermeņa temperatūra.

.

Caurejas ārstēšanā var izmantot simptomus mazinošas zāles un probiotikas jeb baktērijas, taču to lietošana ar ārstu ir jāsaskaņo pat tad, ja iegādājies bezrecepšu zāles.

.

Diētas rekomendācijas zīdaiņiem un bērniem līdz 1 gada vecumam:

  • ar krūti zīdītiem bērniem  turpina ēdināšanu no krūts, piedāvājot to biežāk;
  • bērniem, kas saņem maisījumu, – turpina ēdināšanu ar to pašu maisījumu.

Ēdināšanu uzsāk pakāpeniski, sākot ar ½ no ierastā ēdiena apjoma, un palēnām to palielinot par 10 % dienā, līdz tiek sasniegta vecumam nepieciešamā norma.

.

.

Enterol 250 mg pulveris iekšķīgi lietojamas suspensijas pagatavošanai lietošana bērniem

Enterol pulv

Enterol 250 mg pulveris iekšķīgi lietojamas suspensijas pagatavošanai jāieber glāzē ar ūdeni, pienu vai dzērienu, samaisīt un uzreiz iedzert. Pulveri var arī sajaukt ar ēdienu vai pievienot bērnu barojamās pudelītes saturam un nekavējoties jāiedzer/jāapēd.
 

Indikācija Ieteicamā dienas deva bērniem
  minimālā maksimālā
Akūta infekcioza caureja 250 mg 2 reizes dienā 250 mg 3 reizes dienā
Antibiotiku terapijas izraisīta caureja un kolīts 250 mg 2 reizes dienā 250 mg 3 reizes dienā
Clostridium difficile izraisīta caureja 250 mg 2 reizes dienā 250 mg 3 reizes dienā
Kairinātu zarnu sindroma caureja 250 mg 2 reizes dienā 250 mg 3 reizes dienā

 

Plašāku informāciju par zāļu lietošanu lasiet šeit.