Saccharomyces boulardii (Rauga sēnīte)

1920. gadā franču biologs Anrī Bulārs (Henri Boulard) devās uz Indoķīnu, lai pētītu dzīvās rauga sēnītes iedarbību uz fermentācijas procesu.

augli2_aplis

augli_aplis

Holeras epidēmijas laikā biologs novēroja, ka vietējie iedzīvotāji kā līdzekli pret caureju efektīvi izmanto tropisko augļu – mangostānas un līčijas – mizas.

Mikrobioloģisko analīžu rezultāti apliecināja, ka šo efektu izraisīja dzīvā rauga sēnīte Saccharomyces boulardii, kas savu nosaukumu ir ieguvusi par godu tās atklājējam.

>

1923. gadā Saccharomyces boulardii tika reģistrēta Pastēra institūtā, savukārt 1954. gadā tiesības uz dzīvās rauga sēnītes celmu iegādājās kompānijas “Biocodex” dibinātāji – Mišels Ublo (Michel Hublot) un Fransuā Valle (François Vallet). Pašlaik “Biocodex” ir vienīgais Saccharomyces boulardii patenta īpašnieks, un tā saldēšanas tehnika tiek turēta stingrā noslēpumā.

Kopš 2014. gada Saccharomyces boulardii ir reģistrēta un pārdota vairāk nekā 90 valstīs ar pāri par 20 dažādiem nosaukumiem. Latvijā to pazīstam kā Enterol”. Bezrecepšu zāles.

 

Kas ir Saccharomyces boulardii?

Saccharomyces boulardii ir dzīvas rauga sēnītes, kuras, atrodoties gremošanas traktā, iedarbojas līdzīgi kā dabīgās zarnu mikrofloras aizsargīpašības. Vienlaikus tā ir zarnu aizstājējflora, kas darbojas gremošanas sistēmā kā pretcaurejas mikroorganismi.

Tās ir probiotikas, kuras satur rauga sēnīšu šūnu celmu CNCM I-745, kuras, lietojot kopā ar antibiotikām, novērš antibiotiku izraisītu caureju un samazina tās risku par 70 % bērniem1, bet par 53 ­­­­­­­­­% – pieaugušajiem2.

 

Tā ir vienīgā dzīvā rauga sēnīte, kura ir noturīga pret antibiotiku ietekmi, tāpēc, lietojot to kopā ar ārsta izrakstītajām antibiotikām, ir iespējams izvairīties no antibiotiku radītās blakusparādības – caurejas.

Tā kā rauga sēnītes ir dzīvas šūnas, kas ir izturīgas pret antibiotikām, bet jutīgas pret ļoti augstu un zemu temperatūru, tās nedrīkst lietot kopā ar ļoti karstu (karstāku par 50⁰C) vai ledainu dzērienu un ēdienu vai alkoholiskajiem dzērieniem.

.

Rauga sēnīti izmanto ne vien caurejas mazināšanai bērniem un pieaugušajiem, bet arī profilaktiski – antibiotiku terapijas, ceļotāju caurejas, kairināto zarnu sindroma gadījumos, tostarp Krona slimības ārstēšanā.

.

 

Saccharomyces boulardii piemīt:

 • pretiekaisuma iedarbība (enterohemorāģiskā E. coli);
 • pretmikrobu iedarbība (enterohemorāģiskā E. coli, C. difficile, S. typhimurium, Yersinia enterocolitica, C. albicans, C. krusei, C. pseudotropicalis);
 • fermentatīva iedarbība (disaharidāzes, leicīna aminopeptidāze, spermīns, spermidīns);
 • metaboliska iedarbība;
 • antitoksiskā iedarbība (noteiktu mikroorganismu un to toksīnu patogēnās iedarbības inhibēšana  Clostridium difficile toksīns A, Vibrio cholerae toksīni);
 • imūnstimulējošā (sekretorais IgA un imūnglobulīni) iedarbība, kas ir īpaši labvēlīga, lietojot Saccharomyces boulardii dažādas etioloģijas caurejas (infekciozas vīrusu izraisītas caurejas, kā arī bakteriālas vai nebakteriālas caurejas) ārstēšanai cilvēkiem.

 .

Kā iegūst Saccharomyces boulardii?

Saccharomyces boulardii tiek iegūta ar oriģinālas ražošanas metodes – liofilizācijas  (lyophilization) palīdzību. Liofilizācija ir dehidratācijas process, kas atdala ūdeni no ķermeņa, transformējot ledu tvaikā bez pāriešanas šķidrā fāzē.

Šis process ir  vienīgais, kas  ļauj Saccharomyces boulardii noliktavu uzturēt istabas temperatūrā un garantēt optimālu dzīvo šūnu līmeni šķīdinātājā, kurā uzglabāta Saccharomyces boulardii.

Ar liofilizācijas metodes palīdzību tiek saglabāta:

 • rauga mikrostruktūra;
 • rauga dzīvotspēja.

.

Kā darbojas Saccharomyces boulardii:

 • tieša iedarbība uz mikrobiem – patogēnie mikroorganismi piestiprinās pie Saccharomyces boulardii un tiek izvadīti no zarnu trakta;
 • antitoksiska ietekme – Saccharomyces boulardii samazina patogēno mikroorganismu spēju veidot toksīnus un paātrina to izvadi no zarnu trakta;
 • atjauno mikrofloru – izvadot patogēnās baktērijas, ļauj vairoties labajām bifidobaktērijām un pienskābās baktērijām jeb laktobaktērijām;
 • palīdz novērst ceļotāju caureju  Saccharomyces boulardii bloķē zarnu nūjiņas aktivitāti (E. coli.);
 • paaugstina zarnu trakta aizsardzības spējas – stimulē imūnglobulīna sekrēcijas darbību, kas paaugstina zarnu trakta specifisko imunitāti.

Atsauces:

 1. Kotowska M, Albrecht P, Szajewska H. Saccharomyces boulardii in the prevention of antibiotic-associated diarrhoea in children: a randomized double-blind placebo-controlled trial. Aliment Pharmacol Ther.2005 Mar 1;21(5):583-590
 2. H.Szajewska & M. Kolodziej Systematic review with meta-analysis: Saccharomyces boulardii in the prevention of antibiotic-associated diarrhoea. Aliment Pharmacol Ther 2005; 22 : 365–372